9 nejčastějších mýtů o Sucháči

Letos se rozjelo opravdu slušné rodeo. Téma pokryla většina českých médií a Sucháč si našel cestu i na profily tisíců lidí na sociálních sítích a vývěsní štíty hospod a kaváren. Ruku v ruce s tím ale roste počet lidí, kteří mají potřebu se proti Sucháči vymezit. Za nás je to dobře. Veřejné vymezení totiž znamená, že téma už zdaleka není okrajovou záležitostí. Nechceme se ale jen plácat po ramenou a rozhodli jsme se osvětlit některé mýty, které kolem Sucháče panují.

9 nejčastějších mýtů o Sucháči

Letos se rozjelo opravdu slušné rodeo. Téma pokryla většina českých médií a Sucháč si našel cestu i na profily tisíců lidí na sociálních sítích a vývěsní štíty hospod a kaváren. Ruku v ruce s tím ale roste počet lidí, kteří mají potřebu se proti Sucháči vymezit. Za nás je to dobře. Veřejné vymezení totiž znamená, že téma už zdaleka není okrajovou záležitostí. Nechceme se ale jen plácat po ramenou a rozhodli jsme se osvětlit některé mýty, které kolem Sucháče panují.

Mýtus 1: „Jsou na tom tak špatně, že si zvolili nejkratší měsíc v roce.“

Jednou pro vždy, byla to náhoda. 🙂 Sucháč jsme vymysleli v lednu a únor byl další měsíc v pořadí. Takhle jednoduché to je. Vydržet únor bez alkoholu navíc není žádná procházka pro dědečky. Je plný příležitostí – plesy, masopusty, Valentýn, zimní radovánky apod. Lidé už navíc nejedou na vlně novoročních předsevzetí tak, jako v lednu, a počasí nás zahání do hospůdek a na gaučíky, k lahvince něčeho dobrého.

Mýtus 2: „Suchej únor skutečnému alkoholikovi nepomůže.“ vs „Suchej únor je jen pro alkoholiky.“

Smyslem akce je, aby účastníci prověřili svůj vztah s alkoholem. To může udělat každý. Ten, kdo pije málo, i ten, kdo pije přes míru. Pro někoho to bude snadné, pro jiného velká výzva a někdo to opravdu nezvládne. Pro část lidí je Sucháč dřina s nejistým výsledkem, pro druhou půlku příjemný výklus s dobrým pocitem na konci.

Skutečných alkoholiků, kteří už překročili hranici závislosti, se do Sucháče zapojí pomálu. Spíš je šance, že svůj problém začnou řešit, protože je Suchej únor naťukne. I proto máme v zádech naše odborné partnery – Kliniku adiktologie 1.LF UK a VFN a Národní ústav duševního zdraví. Každý, kdo zjistí, že svého alko démona nedokáže bez pomoci zkrotit, může využít cest, které nabízíme na webu www.suchejunor.cz.

Mýtus 3: “Kdo chce žít zdravě, nepotřebuje módní kampaně.”

A není tohle přece úplně jedno? Někdo nás nepotřebuje, všechna čest. Ale tisíce lidí naše akce baví a chtějí se do ní zapojovat. Pro některé je to nová výzva a třeba je ani nenapadlo si měsíc na suchu vyzkoušet. Pro jiné se z toho stala milá tradice každoročního detoxu organismu a následného zvolnění s konzumací alkoholu. A pro někoho může být změnou na celý život. Kritizovat něco jenom proto, že je to zrovna „módní“ nebo „trendy“? Pardon, ale argument by nebyl?

Mýtus 4: “Suchej únor dělají dobroserové z neziskovky za peníze daňových poplatníků.”

Naše kampaň byla z veřejných peněz podpořena jednou – v roce 2017, z těžce vysoutěženého a odmakaného grantu Ministerstva zdravotnictví. Ucházíme se o něj i tento rok, ale zatím nevíme, jak to dopadne. Žádné miliony z veřejných financí za námi ale nejsou. Náklady kampaně nepokryjí ani peníze od firemních partnerů a fundraising mezi účastníky, který navíc neděláme jen na Sucháč, ale i na dobročinné projekty. Velkou část práce tak zatím odmakáme dobrovolnicky.

Mýtus 5: “Je lepší pít málo a průběžně, než na měsíc vysadit a pak se zlejt jako doga.”

Asi jo. Problém je v tom, že řada lidí netuší, jestli jejich “málo a průběžně” je opravdu “málo a průběžně”, a jestli oni ovládají chlast a nebo chlast ovládá je. Jeden měsíc na suchu vám dá poměrně jasnou odpověď.

Mýtus 6: “Suchej únor je mezinárodní kampaň.”

Opravdu není. Náš Sucháč vznikl v roce 2013. O rok dříve vznikl v Anglii „Dry January“ – Suchý leden. A posléze se objevilo několik podobných nápadů i jinde po světě. Vzájemně o sobě ale víme jen krátkou dobu a kooperace mezi námi není žádná. Ty nápady přišly zcela nezávisle, i když cíl máme stejný.

Mýtus 7: “Žádní mravokárci mi nebudou říkat, kdy můžu pít.”

Přesně tak lidi. Lejte jak je libo. Klidně i na truc Sucháči. Nám to nevadí, vážně. Užijte si svoje drinky a nechte zase žít nás, co si chceme v únoru vyzkoušet svoji vůli. Tak a všechno dobrý, ne? 🙂 No a jestli vás uráží, že se o tématu mluví, zkuste myslet alespoň na lidi, který to mají s alkoholem na hraně a Suchej únor je může nakopnout ke změně.

Mýtus 8: “Suchej únor je jen taková sranda.”

Jo a ne. Nechtěli jsme udělat další kampaň ve stylu „nemyslíš, zaplatíš“. Proto si z pití děláme trochu srandu a bereme to s nadhledem. Ale to je jenom jedna část. Ruku v ruce s tím jdou statistiky, osvěta, výzkumy a spolupráce s odbornými partnery. Koukněte třeba sem: www.suchejunor.cz/alkofakta. Nestrašíme, netrestáme, ale stojíme si za tím, že si téma zaslouží pozornost.

Mýtus 9: Jeden měsíc nic nezmění.

Tohle je nejdůležitější. Pojďme si shrnout, co je hlavní cíl Sucháče. Je to o zkoušce vůle a vlastním sebepoznání. Během měsíce na suchu (i když má jen 28 dní) člověk dokáže prověřit svůj vztah s alkoholem. Zjistíte, kdy a proč na něj máte chuť, co to s vámi dělá a jak s tím dokážete naložit. Nic víc a taky nic míň. Někdo si může odnést i negativní zkušenost nebo se v březnu ještě víc rozpít. To je pravda. Naše zkušenost i výzkumy ze zahraničí ale ukazují, že pro většinu lidí je měsíc na suchu pozitivní zážitek. Střízlivost, kterou účastníci ochutnají, pak mají tendenci vyhledávat v životě mnohem víc.

Howgh a suchu zdar!

Ukaž svýmu pití, kdo tady vládne.