Vyberte stránku

%

Přes 1 milion českých mužů je ohroženo závislostí na alkoholu

%

Přes 900 000 českých mužů alkohol pije téměř každý den

%

Přes 5 000 českých mužů ročně zemře kvůli alkoholu

V roce 2018 jsme realizovali exkluzivní výzkum, který dokumentuje vztah mužů a žen k alkoholu. Věděli jste například, že zhruba polovina české populace se podle adiktologického testu pohybuje na hraně rizikového pití?

Nadměrná konzumace alkoholu patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů.

Známe to. Dodává kuráž, pomáhá zapomenout a utužuje přátelství. Přitom ale pomalu a velmi zrádně ničí naše tělo a také naši mysl.

Muži v ČR jsou ve spotřebě alkoholu na světové špici. Ročně vypijí téměř trojnásobek světového průměrů. 

Pití alkoholu u nás není jen široce tolerovanou kratochvílí. Je také považováno za součást identity českého muže.

Jsi ještě v suchu nebo ti pomalu teče do bot? Udělej si krátký test na webu Kliniky adiktologie:

Co s námi alkohol vlastně dělá?

Rozvrací psychickou pohodu

Alkohol krátkodobě zvyšuje sebedůvěru i prožívání emocí. Dlouhodobé pravidelné užívání ovšem vede k devastaci duševního zdraví a vzniku závislosti. Až 60 % hospitalizací souvisejících s návykovými látkami, se týká psychických poruch způsobených alkoholem.

Zabíjí mozkové buňky

Alkohol mění chemickou rovnováhu mozku a nezvratně ničí mozkové buňky. Snižuje intelektuální kapacitu a zhoršuje motorické funkce, koordinaci pohybů, orientaci v prostoru, rovnováhu, schopnost vidění i vnímání dalšími smysly.

Ruinuje tělesnou schránku

Dlouhodobá konzumace vyšších dávek alkoholu výrazně zkracuje délku života. I umírněné pití zvyšuje riziko mnoha onemocnění, napříkal cirhózy jater nebo rakoviny (slinivky, jícnu,  hltanu, tlustého střeva či jater). Alkohol je ovšem nervový jed a v zásadě tedy není v těle místo, které by jeho pití neovlivňovalo.

Zvyšuje riziko náhlého úmrtí

Člověk v akutní opilosti může zemřít  z mnoha příčin. Na zástavu dechu či hypoglykemii, vdechnutím  vlastních  zvratků, ale také třeba vykrvácením (i z malých ran), protože alkohol rozšiřuje cévy a snižuje srážlivost krve. V opilosti hrozí také fatální podchlazení či umrznutí. Notoricky známé jsou případy dopravních nehod, pádů či tragicky končících hospodských šarvátek.

Zvyšuje libido

Alkohol dočasně zvyšuje libido a sexuální touhu. Zároveň také snižuje morální zábrany. Pro mnoho mužů je neodmyslitelným průvodcem sexuálních zážitků. Dokonce i v rámci některých partnerských vztahů je sex s čistou hlavou spíše raritou než normou. 

Snižuje potenci

Dluhodobé užívání alkoholu má neblahý vliv na mužskou erekci i schopnost reprodukce.

Narušuje mezilidské vztahy

Alkohol dočasně vytváří pocit sounáležitosti, ale z dlouhodobého hlediska může mít na mezilidské vztahy negativní vliv. A zvláště to platí u vztahů s lidmi, které vídáme dnes a denně. Nezvládnuté užívání alkoholu může být jedním z nejsilnějších faktorů, které zapříčiní rozpad rodiny.

Vytváří negativní vzory

V naší společnosti je užívání alkoholu normou a tradicí. 95 % šestnáctiletých už někdy alkohol ochutnalo a polovina z nich se v posledním měsící opila. Současní dospělí muži (a hlavně tátové), mají možnost svým dětem ukázat, že normou by neměla být opilost, ale střízlivost

Bourá hranice naší síly

Alkohol dočasně zvyšuje sebevědomí a posouvá hranice toho, co se nám zdá možné. Tyto pocity však zpravidla mizí při ranní kocovině. Zároveň zvyšuje sklony k řešení konfliktů destruktivní cestou a je také jedním ze silných faktorů, které ovlivňují výskyt domácího násilí.

Je vyjádřením nízké sebedůvěry

Nadměrná konzumace alkoholu je často průvodním jevem sebedestruktivních sklonů. Aby neubližovali svému okolí, mnoho mužů obrací pomocí alkoholu svou agresi vůči sobě samým. 

Oslabuje motivaci k práci

Nadměrné užívání alkoholu může vést ke snížení výkonnosti, ztrátě motivace i zhoršení pracovních vztahů. A syndrom vyhoření nezmírní, naopak zhorší.

Ohrožuje kariéru

U zaměstnanců může vést až k výpovědi. U soukromníků ke ztrátě partnerů, zákazníků a výdělku. 

Snižuje schopnost vést společenský život

Řada lidí je zvyklá spojovat zábavu s pitím alkoholu. Postupně se ale dávky zvětšují a zábava se tím nelepší, jen se rozvíjí závislost.

Odvádí nás od aktivního života

Dlouhodobá konzumace alkoholu tlumí většinu lidských aktivit. Čím více pijeme, tím méně se staráme o sebe a náš společenský život. Každý občas potřebuje vyčistit hlavu, ale lepší bude, jit si třeba zaběhat

Jak mi pomůže Suchej únor?

Měsíc bez alkoholu pročistí mysl i tělo. A může nastartovat změnu návyku, vnést do pití rozumnou kontrolu. Pro většinu mužů je Suchej únor nevšední zážitek.

Kdo s alkoholem vyloženě zápasí, může Suchej únor využít jako odrazový můstek k radikálnímu přehodnocení. Pro něj je to ovšem jenom začátek.

Máte to na hraně? Více informací a pomoc najdete na:

www.alkoholpodkontrolou.cz